Immaculata XC Invite

October 19, 2017


Results by Chester County Running Store Chester County Running Store


Table of Contents

Finish List - Men - Men's 4k - Teams
Team Summary - Men - Men's 4k - Teams

Top

Overall Finish List – Men

Men’s 4k

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1   1368  Joel Varughese        Cairn                                   13:11.9  3:18/K        
    2      2   1370  Matt Brown            Gwynedd-Mercy                           13:35.2  3:24/K        
    3      3   1367  Greg Snow             Cairn                                   13:36.9  3:24/K        
    4      4   1356  Stephen Basile        Cairn                                   14:02.7  3:31/K        
    5      5   1360  Trevor Hickey         Cairn                                   14:08.2  3:32/K        
    6      6   1366  Jonathan Snider       Cairn                                   14:12.5  3:33/K        
    7      7   1442  Brian Knorr           Valley Forge                            14:16.3  3:34/K        
    8      8   1408  Kennedy Wiggins       Rosemont                                14:30.4  3:38/K        
    9      9   1400  Timothy McCreesh      PSU-Abington                            14:31.4  3:38/K        
   10     10   1401  Dominic Pignatelli    PSU-Abington                            14:39.6  3:40/K        
   11     11   1371  Armani Rivera         Gwynedd-Mercy                           14:39.9  3:40/K        
   12     12   1398  Gregory Gallagher     PSU-Abington                            14:44.6  3:41/K        
   13     13   1332  Brendan Cleary        PSU-Brandywine                          14:44.9  3:41/K        
   14     14   1364  Christopher Potts     Cairn                                   14:54.0  3:44/K        
   15     15   1404  Dylan Carson          Rosemont                                14:54.4  3:44/K        
   16     16   1385  DeLeon Anton          Cairn                                   15:02.2  3:46/K        
   17  (> 7)   1359  Cullen Henry          Cairn                                   15:07.1  3:47/K        
   18  (> 7)   1357  Evan Carey            Cairn                                   15:09.5  3:47/K        
   19     17   1340  Bryan Martinez        Bryn Athyn                              15:18.1  3:50/K        
   20     18   1329  John Lee              PSU-Brandywine                          15:22.8  3:51/K        
   21     19   1319  Dominic Zengel        Immaculata                              15:24.5  3:51/K        
   22  (> 7)   1363  Aran Matthews         Cairn                                   15:34.5  3:54/K        
   23     20   1341  Shane McCurdy         Bryn Athyn                              15:56.0  3:59/K        
   24     21   1372  Lance Joseph          Gwynedd-Mercy                           16:06.5  4:02/K        
   25  (> 7)   1358  Ross Cochran          Cairn                                   16:08.7  4:02/K        
   26     22   1334  Gaird Brock           Bryn Athyn                              16:10.4  4:03/K        
   27     23   1384  Steve Milnes          PSU-Brandywine                          16:19.3  4:05/K        
   28     24   1315  Chase Bernier         Immaculata                              16:20.4  4:05/K        
   29     25   1333  Luke Dixon            PSU-Brandywine                          16:29.3  4:07/K        
   30     26   1399  Nate Louis            PSU-Abington                            16:34.9  4:09/K        
   31     27   1450  Mark Zeigler          Gwynedd-Mercy                           16:37.2  4:09/K        
   32  (< 5)   1391  shon layson           Harcum                                  16:55.7  4:14/K        
   33     28   1339  Alex Hyatt            Bryn Athyn                              17:04.4  4:16/K        
   34     29   1316  Brendan Boothman      Immaculata                              17:15.7  4:19/K        
   35  (> 7)   1362  Will Lynd             Cairn                                   17:20.4  4:20/K        
   36     30   1318  Michael Wamsher       Immaculata                              17:22.5  4:21/K        
   37     31   1402  Yunan Sun             PSU-Abington                            17:23.3  4:21/K        
   38     32   1406  Brandon Jones         Rosemont                                17:23.8  4:21/K        
   39     33   1440  Matthew Blankenship   Valley Forge                            17:25.2  4:21/K        
   40     34   1441  Camdyn Johnson        Valley Forge                            17:28.6  4:22/K        
   41  (> 7)   1365  James Snider          Cairn                                   17:31.8  4:23/K        
   42  (> 7)   1500  Nelson Anderton       Cairn                                   17:33.9  4:23/K        
   43  (< 5)   1392  Khyree Schofield      Harcum                                  17:38.9  4:25/K        
   44     35   1386  William Ortiz         PSU-Brandywine                          18:01.3  4:30/K        
   45     36   1409  Damien Zitzman        Rosemont                                18:02.1  4:31/K        
   46     37   1373  Andrew Karmilowicz    Gwynedd-Mercy                           18:30.4  4:38/K        
   47     38   1374  Trevor Vitz           Gwynedd-Mercy                           18:39.4  4:40/K        
   48     39   1317  Nicholas Richardson   Immaculata                              18:42.6  4:41/K        
   49     40   1375  Chris Laskowski       Gwynedd-Mercy                           19:04.6  4:46/K        
   50     41   1443  Myles Lynn            Valley Forge                            19:15.1  4:49/K        
   51     42   1342  JUSTIN RALLO          Bryn Athyn                              19:18.0  4:50/K        
   52     43   1335  Bennett Buick         Bryn Athyn                              19:29.5  4:52/K        
   53     44   1314  Matt Anzideo          Immaculata                              19:34.3  4:54/K        
   54     45   1343  Ricky Tran            Bryn Athyn                              20:14.5  5:04/K        
   55     46   1445  Ricardo Vargas        Rosemont                                20:22.8  5:06/K        
   56     47   1439  Robert Beauchemin     Valley Forge                            20:42.9  5:11/K        
   57  (> 7)   1338  Michael Flynn         Bryn Athyn                              25:04.6  6:16/K        

Top

Team Summary Report – Men

Men’s 4k

                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Cairn                                  19               1   3   4   5   6  14  16         
        Top  5 Times: 1:09:12.2
        Average Time: 13:50.4

    2 PSU-Abington                           88               9  10  12  26  31                 
        Top  5 Times: 1:17:53.8
        Average Time: 15:34.7

    3 Gwynedd-Mercy                          98               2  11  21  27  37  38  40         
        Top  5 Times: 1:19:29.2
        Average Time: 15:53.8

    4 PSU-Brandywine                        114              13  18  23  25  35                 
        Top  5 Times: 1:20:57.6
        Average Time: 16:11.5

    5 Bryn Athyn                            129              17  20  22  28  42  43  45         
        Top  5 Times: 1:23:46.9
        Average Time: 16:45.3

    6 Rosemont                              137               8  15  32  36  46                 
        Top  5 Times: 1:25:13.5
        Average Time: 17:02.7

    7 Immaculata                            141              19  24  29  30  39  44             
        Top  5 Times: 1:25:05.7
        Average Time: 17:01.1

    8 Valley Forge                          162               7  33  34  41  47                 
        Top  5 Times: 1:29:08.1
        Average Time: 17:49.6

 Inc. Harcum                               2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

Logo_footer   
     © 2015 CCRS

Follow us: