Dash 4 Diabetes

Overall Results

April 07, 2018


Results By Chester County Running Store CCRS

5k

  ------- Lap 1 ------- ------- Lap 2 ------- Chip Gun
Place Name Team Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Rnk Time Time Time
1 Darryl Brown 122 35 M 1 Top Fin 1 7:19.6 1 8:35.3 15:54.9 15:54.9
2 Paul Springer 112 29 M 2 Top Fin 2 7:33.5 2 8:59.4 16:33.0 16:33.0
3 Dave Favorito 107 30 M 3 Top Fin 3 7:48.2 3 9:01.2 16:49.4 16:49.4
4 Ryan Phillips 119 40 M 1 40-49 5 8:16.4 4 9:21.6 17:38.1 17:38.1
5 Emma Slattery 123 26 F 1 Top Fin 4 8:11.6 5 9:41.6 17:53.2 17:53.2
6 Ed McConnell 110 37 M 1 30-39 6 8:34.1 6 10:23.6 18:57.8 18:57.8
7 Nicholas Schlegel 80 22 M 1 19-29 7 8:44.0 7 10:29.4 19:13.5 19:13.5
8 Kim Cary 125 33 F 2 Top Fin 8 8:52.3 9 10:40.6 19:32.9 19:32.9
9 Scott Delone 44 31 M 2 30-39 9 8:52.7 8 10:40.3 19:33.0 19:33.0
10 Ken Glah 105 54 M 1 50-59 11 9:26.7 11 11:10.2 20:36.9 20:36.9
11 Mike Harahan Team Type Won 51 29 M 2 19-29 12 9:50.3 10 10:56.5 20:46.9 20:46.9
12 Joseph Regan 111 21 M 3 19-29 10 9:13.8 13 11:42.7 20:56.5 20:56.5
13 Jason Smith Ran the Man 82 31 M 3 30-39 13 10:08.6 12 11:37.6 21:46.2 21:46.2
14 Rob Avants 35 47 M 2 40-49 14 10:22.0 15 11:53.0 22:15.0 22:15.0
15 Rebecca McConnell 59 35 F 3 Top Fin 15 10:29.6 14 11:51.0 22:20.6 22:20.6
16 Matt Murtha 65 27 M 4 19-29 16 10:45.8 17 12:04.1 22:49.9 22:49.9
17 Kyle Yost 117 14 M 1 13-15 21 11:00.5 16 11:59.6 23:00.1 23:00.1
18 Jj Brandt Ability Prosthetics 8 12 M 1 1-12 20 10:58.3 18 12:08.6 23:06.9 23:06.9
19 Jennifer Kurdziel 102 46 F 1 40-49 17 10:54.3 19 12:14.6 23:09.0 23:09.0
20 Jennifer Cecchi 124 42 F 2 40-49 18 10:55.3 20 12:42.4 23:37.8 23:37.8
21 Christine Glah 104 54 F 1 50-59 22 11:03.9 21 12:51.7 23:55.7 23:55.7
22 Laura Grove 120 48 F 3 40-49 23 11:09.8 23 13:07.1 24:17.0 24:17.0
23 Kyle Vanhart 87 28 M 5 19-29 19 10:56.9 26 13:22.6 24:19.6 24:19.6
24 Hannah Stanley 94 27 F 1 19-29 24 11:15.1 24 13:07.9 24:23.0 24:23.0
25 Donna Ornosky 69 56 F 2 50-59 30 11:28.1 22 13:05.0 24:33.2 24:33.2
 
  ------- Lap 1 ------- ------- Lap 2 ------- Chip Gun
Place Name Team Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Rnk Time Time Time
26 Elizabeth Ellis Team Type Won 45 25 F 2 19-29 27 11:21.7 27 13:29.3 24:51.0 24:51.0
27 Caroline Brandt Ability Prosthetics 11 10 F 1 1-12 33 11:48.3 25 13:08.3 24:56.6 24:56.6
28 Tina Kennedy Team KENCANZ 93 47 F 4 40-49 25 11:18.8 29 13:50.9 25:09.7 25:09.7
29 Jeffrey Brandt Ability Prosthetics 7 45 M 3 40-49 29 11:24.2 28 13:46.1 25:10.4 25:10.4
30 Maddy Murtha 66 26 F 3 19-29 26 11:20.3 32 13:55.2 25:15.5 25:15.5
31 Eva Yost 116 12 F 2 1-12 32 11:46.1 30 13:52.0 25:38.1 25:38.1
32 Stephen Kain 57 66 M 1 60-99 34 12:01.0 31 13:52.2 25:53.3 25:53.3
33 Marianne Bowman 1145 55 F 3 50-59 31 11:45.0 34 14:11.0 25:56.0 25:56.0
34 Jim Duclos Ability Prosthetics 12 44 M 4 40-49 47 13:08.7 33 14:08.5 27:17.3 27:17.3
35 Julie McCulley Ability Prosthetics 33 36 F 1 30-39 37 12:39.6 38 15:08.7 27:48.3 27:48.3
36 Keith Quinlan Ability Prosthetics 16 43 M 5 40-49 38 12:39.7 37 15:08.6 27:48.4 27:48.4
37 Tyler Reinoehl Team Type Won 77 25 M 6 19-29 28 11:21.9 55 16:30.1 27:52.1 27:52.1
38 Robert Toia 85 55 M 2 50-59 41 12:53.1 36 15:04.3 27:57.4 27:57.4
39 Mike Allen 34 37 M 4 30-39 36 12:22.0 42 15:38.8 28:00.9 28:00.9
40 Harry Bush 38 57 M 3 50-59 46 13:05.7 35 14:55.7 28:01.4 28:01.4
41 Brad Fay 108 25 M 7 19-29 40 12:49.3 45 15:42.4 28:31.8 28:31.8
42 Colleen Thornton 84 53 F 4 50-59 39 12:41.0 47 15:51.4 28:32.4 28:32.4
43 Jim McCormick 113 28 M 8 19-29 44 13:00.4 41 15:38.0 28:38.5 28:38.5
44 Kate Kneisly 118 38 F 2 30-39 43 12:56.9 46 15:50.6 28:47.6 28:47.6
45 Jen Epp 121 30 F 3 30-39 48 13:10.6 43 15:40.8 28:51.5 28:51.5
46 Jazmine Bowman Ability Prosthetics 2 13 F 1 13-15 50 13:24.5 40 15:27.4 28:51.9 28:51.9
47 Unknown Partic. 109 109 M 1 0- 0 53 13:38.9 39 15:15.8 28:54.8 28:54.8
48 Ian Brandt Ability Prosthetics 10 14 M 2 13-15 45 13:04.1 48 15:54.5 28:58.6 28:58.6
49 Taffy Bowman Ability Prosthetics 1 43 F 5 40-49 49 13:14.6 50 15:58.0 29:12.6 29:12.6
50 Pat McCaferty 14 26 M 9 19-29 35 12:21.6 57 16:53.0 29:14.6 29:14.6
 
  ------- Lap 1 ------- ------- Lap 2 ------- Chip Gun
Place Name Team Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Rnk Time Time Time
51 Molly Chiodo 100 21 F 4 19-29 56 13:50.5 44 15:41.0 29:31.5 29:31.5
52 Rachael Brandt Ability Prosthetics 9 44 F 6 40-49 52 13:38.6 49 15:56.0 29:34.7 29:34.7
53 Emily Corrato Team Type Won 43 27 F 5 19-29 55 13:44.2 52 16:07.0 29:51.3 29:51.3
54 Lisa Glah-Donahue 50 37 F 4 30-39 54 13:42.0 53 16:16.8 29:58.8 29:58.8
55 Mike Chiodo 39 50 M 4 50-59 59 13:59.0 51 16:01.0 30:00.1 30:00.1
56 Shelby Chiodo 41 19 F 6 19-29 51 13:37.0 54 16:24.4 30:01.4 30:01.4
57 Phil Bowman Ability Prosthetics 3 41 M 6 40-49 42 12:55.3 64 17:32.7 30:28.1 30:28.1
58 Jack Harahan Team Type Won 52 58 M 5 50-59 60 14:00.7 56 16:30.2 30:31.0 30:31.0
59 Christine Horne 55 35 F 5 30-39 58 13:54.4 58 16:57.2 30:51.6 30:51.6
60 Julianne Ruocco 78 51 F 5 50-59 57 13:54.2 59 16:58.2 30:52.4 30:52.4
61 Jack Overton Team Missett 73 10 M 2 1-12 61 14:09.5 61 17:02.1 31:11.7 31:11.7
62 Stewart Feinberg 46 70 M 2 60-99 63 14:18.9 62 17:04.0 31:23.0 31:23.0
63 Susan Overton Team Missett 72 41 F 7 40-49 62 14:09.7 63 17:17.9 31:27.6 31:27.6
64 Jessica Speroff Ran the Man 83 29 F 7 19-29 65 15:13.5 60 17:01.5 32:15.0 32:15.0
65 Sheila Duclos Ability Prosthetics 13 48 F 8 40-49 66 15:14.5 65 17:39.9 32:54.5 32:54.5
66 Cathy Yost 115 42 F 9 40-49 67 15:14.6 66 17:46.1 33:00.8 33:00.8
67 Harvey Reath 97 70 M 3 60-99 64 15:06.7 67 17:55.6 33:02.3 33:02.3
68 Jennifer Wright 89 63 F 1 60-99 69 15:22.0 68 18:25.2 33:47.2 33:47.2
69 Alyssa Chiodo 40 22 F 8 19-29 68 15:17.7 69 19:00.1 34:17.9 34:17.9
70 Kimberly Pierce 106 51 F 6 50-59 71 16:03.9 70 19:28.2 35:32.1 35:32.1
71 Leanne Olivarez 67 39 F 6 30-39 72 17:36.8 71 21:11.8 38:48.6 38:48.6
72 Bobby Hoof 114 65 M 4 60-99 76 23:14.1 72 28:05.8 51:20.0 51:20.0
DNF Jessica Showell 103 28 F 19-29 70 15:57.1        
DNF Myles Peterson 90 34 M 30-39 73 19:28.9        
DNF Carolyn Peterson 75 39 F 30-39 74 19:29.6        
 
  ------- Lap 1 ------- ------- Lap 2 ------- Chip Gun
Place Name Team Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Rnk Time Time Time
DNF Myles Peterson 76 34 M 30-39 75 19:39.5        
DNF Patrick Brady Ability Prosthetics 6 14 M 13-15 77 25:05.8        
DNF Mark Brady Ability Prosthetics 4 49 M 40-49 78 25:06.4        
DNF Kendal Neary CCEC 21 9 F 1-12 79 25:20.0        
DNF Rob Ouellette 71 24 M 19-29 80 26:32.2        
DNF Bob Ouellette 70 53 M 50-59 81 26:34.6        
DNF Ralph Chiodo 101 53 M 50-59 82 27:07.8        
DNF Patrick Neary CCEC 20 52 M 50-59 83 28:06.6        
DNF Wendy Biront CC Family Dentistry 23 47 F 40-49 84 31:22.8        
DNF Donte Harrell Rule #1 98 22 M 19-29 85 31:30.5        
DNF Kendal Dixon Rule #1 99 31 M 30-39 86 31:30.5        
DNF Bradley Biront CC Family Dentistry 25 10 M 1-12 87 31:37.7        
DNF Michael Biront CC Family Dentistry 24 12 M 1-12 88 31:43.6        
DNF Scott Trainor Team KENCANZ 86 32 M 30-39 89 31:43.8        
DNF Dave Montgomery CC Family Dentistry 27 50 M 50-59 90 31:50.5        
DNF Matt Moore 61 38 M 30-39 91 35:58.0        
DNF Robin Moore 62 37 F 30-39 92 37:30.4